Kitap Önerileri

 

Astronomi Bilmeniz Gereken Her Şey

Orjinal isim: Astronomy
John Farndon
Bulut Yayınları / Aktif Seri

Astronomi büyük zevk veren bir uğraş. Gökyüzünde milyarlarca kilometrelik derinliği izleyebilir, zamanda geriye doğru yolculuk yapabilir ve belki de Evren'in doğuşuna şahit olabilirsiniz. Bütün bunların nasıl olacağını öğrenmek için bu kitabı okumalısınız.

- Yıldızları izlemek
- Ay'ın ve Güneş'in gizemleri
- Uzak galaksiler ve nebulalar
- Teleskoplar
- Gezegenlerin kimliği
- Süpernovalar
- Pulsarlar
- Kara Delikler

Türkçe (Orjinal Dili:İngilizce)
141 s. -- 3. Hamur-- Ciltsiz -- 14 x 20 cm 
İstanbul, 2008, 2. Basım
ISBN : 9789758295579
141 s.
Çizimler : Jane Cope

 

 

 Astronomi

Stuart Atkinson
TÜBİTAK Yayınları / Popüler Gençlik Kitaplığı

Gökyüzünü incelemek için bir teleskopunuzun olması gerektiğini düşünebilirsiniz; oysa biraz zaman ayırıp geceleyin gökyüzüne dikkatlice baktığınızda, çıplak gözle bile pek çok şeyin görülebildiğini fark edeceksiniz.Tübitak Gençlik Kitaplığının ikinci kitabı olan "Astronomi", yıldız haritalarından yararlanarak gökyüzünü incelemenize yardımcı olmanın yanı sıra amatör astronomluğa başlangıç için de önemli bir başvuru kaynağı olacaktır.

Türkçe
50 s. -- Kuşe-- Ciltsiz -- 20 x 25 cm 
Ankara, 2010, 26. Basım 
ISBN : 9789754030983
Yayına Hazırlayan : Özlem Özbal

 

 

Ceviz Kabuğundaki Evren

Stephen W. Hawking
Alfa Basım Yayım Dağıtım / Bilim Dizisi

Zamanın Kısa Tarihi Hakkında Söylenenler

"Canlı ve kışkırtıcı... Hawking'in bir öğretmene özgü doğal yetenekler olan kaliteli bir espri anlayışı ve karmaşık önermeleri günlük yaşamdan çekip aldığı analojilerle resmetme becerisine sahip olduğu açık." -The New York Times-

"Bu kitap, bir çocuğun merakıyla bir dahinin zekasının uyumlu bir birlikteliği. Hawking'in evreninde dolaşırken zekasına hayran kalıyorsunuz." -The Sunday Times(Londra)-

"Etkileyici ve kolay anlaşılır... Sıradan bir okurun dahi bilimin derinliklerini kaynağından öğrenmesine olanak sağlıyor. Pırıl pırıl parlayan bir kitap." -The New Yorker-

"Stephen hawking duru anlatımın ustası olduğunu kanıtlıyor. Yaşayan başka birinin, böylesine ürkütücü görünen matematiksel konuları bu denli açık ve kolay anlaşılır biçimde dile getirebileceğine inanmak güç." -Chicago Tribune-

Türkçe (Orjinal Dili:İngilizce)
216 s. -- Kuşe-- Ciltli -- 26 x 20 cm 
İstanbul, 2010, 3. Basım
ISBN : 9799752971058
Resimli, Renkli
Yayın Yönetmeni : Rana Gürtuna
Koordinatör : Rana Gürtuna
Editör : Rana Gürtuna
Çeviri : Kemal Çömlekçi

 

 

Çevremiz ve Biz - Evren (Çocuk Kitapları)

Science Speaks About... The Universe, 2002
Núria Roca
Resimleyen: Rosa M. Curto
Çeviri: Ulaş Apak

Sayfa Sayısı: 33
Boyutları: 24 x 24 cm
ISBN 978-975-403-403-5 (karton kapaklı)

Üzerinde yaşadığımız Dünya, Güneş’in etrafında dönen sekiz gezegenden oluşan ailenin üyelerinden biridir. Bu ailede Dünya gibi küçük ve kayalık gezegenlerin yanı sıra gazdan oluşan dev gezegenler de vardır. Güneş’i, Ay’ı, gezegenleri, yıldızları, var olan her şeyi ama her şeyi içine alan evren hayal edemeyeceğimiz kadar büyüktür.

TÜBİTAK Popüler Bilim Kitapları 236

 

Evren Kullanma Kılavuzu

Kara Deliklerin, Zaman Paradokslarının ve Kuantum Belirsizliğinin Tehlikelerini Atlatmanın Yolları
Dave Goldberg, Jeff Blomquist
Metis Yayınları / Edebiyat Dışı / Metis Bilim Dizisi

Işık hızıyla hareket ederken aynaya baksam ne görürüm? Sadece bakarak gerçekliği değiştirebilir miyim? Uzay Yolu'ndaki gibi bir ışınlama makinesi yapabilir miyim? Büyük Hadron Çarpıştırıcısı dünyayı neden yok etmedi? Evren genişliyorsa neyin içinde genişliyor? Bir kara deliğe düşsem ne olur? Pratik bir zaman makinesi yapabilir miyim?

Bunlar Evren Kullanma Kılavuzu'ndaki sorulardan sadece birkaçı. Kitap bu ve benzeri soruları cevaplamanın yanı sıra, fizikteki en önemli meseleleri son derece anlaşılır ve esprili bir dille, komik karikatür ve dipnotlar eşliğinde ele alıyor. Yazarların amacı, fiziğe genellikle yapıştırılan "sıkıcı" yaftasını tersine çevirip bu konuların aslında ne kadar ilginç ve eğlenceli olduğunu göstermek. Nitekim bu amaca başarıyla ulaşmış gibi görünüyorlar.

Türkçe (Orjinal Dili:İngilizce)
312 s. -- 2. Hamur-- Ciltsiz -- 13 x 20 cm
İstanbul, 2011, 1. Basım
ISBN : 9789753428118
Yayına Hazırlayan : Özde Duygu Gürkan
Çeviri : Cemal Yardımcı

 

Evrenin Kısa Tarihi

A Short History of the Universe, 1994-1997
Joseph Silk
Çeviri: Murat Alev

Sayfa Sayısı: 273
Boyutları: 20 x 22 cm
ISBN 978-975-403-073-0 (karton kapaklı)
ISBN 978-975-403-300-7 (sert kapaklı)

Kozmoloji bir anlamda bilimlerin en büyük ölçeklisi ve en geniş kapsamlısıdır. Bildiğimiz her şeyi içine aldığından kozmolojiyi her şeyin bilimi olarak tanımlamak yanlış olmaz. Kozmolojinin cevaplandırmaya çalıştığı temel sorular evrenin geçmişine, geleceğine ve yapısına ilişkindir. Evrenin Kısa Tarihi, kozmolojiyle ilgilenen herkesin anlayabileceği düzeyde olması nedeniyle kendi alanında öncü niteliğinde bir yapıttır. Kaliforniya Üniversitesi öğretim üyelerinden ve kozmolojinin önde gelen isimlerinden olan Joseph Silk’in bu önemli kitabını konuya ilgi duyan herkese yararlı olması umuduyla sunuyoruz.

TÜBİTAK Popüler Bilim Kitapları 46

 

Evrenin Şiiri

Kozmosun Matematiksel Bir Açıklaması
Poetry of the Universe, 1995
Robert Osserman
Çeviri: İsmet Birkan

Sayfa Sayısı: 249
Boyutları: 11,6 x 18,7 cm
ISBN 978-975-403-202-4 (karton kapaklı)
ISBN 978-975-403-287-1 (sert kapaklı)

Günümüzde Dünya’nın düz olduğuna inanan pek az kişi kalmıştır; buna karşılık çoğu insan Dünya’yı hâlâ düz bir evren tasarımıyla düşünmeye devam etmektedir. Uzay düz değildir. Bunu tasarlamamız güç olsa da, uzayın gerçekte eğri olduğu konusunda sağlam kanıtlara sahibiz. 1955 yılından bu yana Stanford Üniversitesi’nde matematik profesörü olan, 1990’dan beri de Kaliforniya Berkeley’deki Matematik Bilimleri Araştırma Enstitüsü’nün müdür yardımcılığını yürüten Robert Osserman, bu kitapta fazla bir matematik bilgisi gerektirmeden, okura, evreni ölçüp biçmenin matematiksel yöntemlerini gösteriyor.

TÜBİTAK Popüler Bilim Kitapları 138

 

Gökyüzünü Tanıyalım

M. Emin Özel - Talat Saygaç
(2 ses kaseti ve gökyüzü atlası ile)
Sayfa Sayısı: 228
Boyutları: 20 x 22 cm
ISBN 978-975-403-072-3

Gökyüzündeki en parlak yıldız hangisidir? Kendi başına bir "ada evren" sayılan, milyarlarca yıldızdan oluşan ve gökyüzünde çıplak gözle görülebilen en uzak gökcismi olan Andromeda Gökadası nerededir? Kutup yıldızı hangi yıldızdır? Büyük Ayı’yı kullanarak burç ve takımyıldızları nasıl bulabilirsiniz? Samanyolu Gökadamızın merkezi nerededir? "Yaz Üçgeni" hangi yıldızlardan oluşur? 13. burç hangisidir? Gökyüzünü Tanıyalım, içerdiği astronomi bilgisi, renkli takımyıldız haritaları ve Gökyüzü Atlası ile okuru gökyüzünü keşfetmeye çağırıyor.

TÜBİTAK Popüler Bilim Kitapları 47

 

Milyarlarca ve Milyarlarca

Milenyumun Eşiğinde Yaşam ve Ölüm Üzerine Düşünceler
Orjinal isim: Billions and Billions
Carl Sagan
TÜBİTAK Yayınları / Yayınevi Genel Dizisi

Carl Sagan kariyerinin son kitabı Milyarlarca ve Milyarlarca'da hepimizin içinde yaşadığı evrene ilişkin temel konuları her zaman olduğu gibi hem aklıyla hem yüreğiyle ele alıyor. Konu ister insandaki avlanma içgüdüsü, ister çocukluğunun oyuncak trenindeki elektrik transformatörünün kokusu, isterse küresel ısınma ya da Mars'ta yaşam olsun... Kitaptaki denemeler evrenin uçsuz bucaksızlığında yol alırken, insan zihnini de araştırıyor. Çünkü Sagan'a göre gelecek yüzyıllarda karşılaşacağımız sorunları ancak bilimi ve duyguyu birleştirerek çözebiliriz.

Türkçe (Orjinal Dili:İngilizce)
282 s. -- 2. Hamur-- Ciltsiz -- 14 x 20 cm
Ankara, 2011, 3. Basım
ISBN : 9789754033724
Kapak Tasarımı : Ödül Evren Töngür
Çeviri : Füsun Baytok

 

Resimli Evren Atlası

Mark A. Garlick
NTV Yayınları / Popüler Bilim

Resimli Evren Atlası, hem evreni hem de evrendeki yerimizi anlamak için temel bir kılavuzdur. Özel olarak hazırlanmış yüzlerce harita, şema ve illüstrasyonla evrenin en yeni renkli fotoğraflarını biraraya getiren bu atlas, evrenimizi ayrıntılı bir biçimde belgeliyor.

Bu muazzam çalışma evimizle, yani Dünya'nın ve onun doğal uydusu Ay'ın bir incelemesiyle başlıyor. Daha sonra her bölümde evrenin daha geniş bölgeleri gözler önüne seriliyor; son olarak da sekizinci bölümde görülebilir evrenin tamamı ortaya konuyor. Her bir aşamadaki şema ve haritalar, evrenin devasa ölçeği hakkında bir fikir edinmemizi sağlıyor. Güneş Sistemi'ndeki uyduların çoğu ve bütün gezegenler son derece ayrıntılı haritalarla gösteriliyor. Kitabın sonundaysa kuzey ve güney yarımküreler için ustalıkla hazırlanmış mevsimsel yıldız haritaları ve takımyıldızların eksiksiz haritaları bulunuyor.

Bu kitap bir atlastan daha fazlasını sunuyor. Kitapta yıldızların, bulutsuların, gökadaların, karanlık maddenin vs. işleyişleri sade bir metin, şemalar ve fotoğraflarla açıklanıyor. Aynı zamanda evreni teori, gözlem ve keşif yoluyla nasıl anladığımızın öyküsü de yer alıyor.

- Evrenin yeni hazırlanmış 100'den fazla harita ve grafiği
- Güneş Sistemi'ndeki gezegen ve uyduların en yeni harita bilgileri
- Kuzey ve güney yarımkürelerin göz kamaştırıcı ve ayrıntılı yıldız haritaları
- Gece göğünde neye bakılacağına dair ipuçları
- Yetkin ve açık metinler
- Evrenin en yeni renkli fotoğraflarından yüzlercesi
- Uzaya gönderilen sondalar
- Astronomlardan, bilim eğitmenlerinden ve sanatçılardan oluşan uluslararası bir ekip tarafından tasarlandı, yazıldı ve resimlendi.

Türkçe
304 s. -- 2. Hamur-- Ciltli -- 27 x 34 cm
İstanbul, 2009, 1. Basım
ISBN : 9786055813024
Resimli
Çeviri : Alim Rüstem Aslan , Barış Toktamış, İlke Akbulut

 

Stephen Hawking'in Evreni

Hawking Kuramına Giriş
John Boslough
Sarmal Yayınevi / Bilim Kitaplığı

Hawking'in aklı onun en güçlü silahıdır.

O aynı zamanda onun işi, oyunu, dinlencesi, eğlencesi ve hayatıdır da. Tümüyle akılsal bir kişi olan Hawking serbest bırakıldığında, durmak bilmeyen insan aklının, evrenin tüm niteliklerini anlamaya nasıl yetenekli olduğunu gösterdi.

Türkçe (Orjinal Dili:İngilizce)
240 s. -- 2. Hamur-- Ciltsiz -- 11 x 17 cm
İstanbul, 2011, 1. Basım
ISBN : 9786054452903
Hazırlayan : İsmet Gülseçgin
Çeviri : Nezihe Bahar

 

Uzay (Nokta Birleştirmece)

Karen Bryant-Mole
TÜBİTAK Yayınları / Popüler Çocuk Kitaplığı

Bu renkli ve sevimli etkinlik kitabı eğlenceli olduğu kadar öğretici de. Gizli resimler ortaya çıkarken çocuklar hem eğlenecek hem de sayı saymayı ve kalem tutma becerileri gelişecek.(Arka Kapak)

Türkçe
28 s. -- 1. Hamur-- Ciltsiz -- 21 x 29 cm
Ankara, 2010, 1. Basım
ISBN : 9789754033649
3 Yaş+, Renkli, Resimli
Yayın Yönetmeni Yrd. : Oğuzhan Vıcıl
Yayın Yönetmeni : Duran Akca
Yayıma Hazırlayan : Sevil Kıvan
Sayfa Düzeni : İnci Yaldız
Basım İzleme : Yılmaz Özben

 

Yıldızların Altında

Evrenimiz İçin Bir Kılavuz
Our Universe - An Armchair Guide, 1990
Michael Rowan-Robinson
Çeviri: Murat Alev

Sayfa Sayısı: 180
Boyutları: 21,5 x 27,5 cm
ISBN 978-975-403-265-9

"Bu kitapta, gece gökyüzüne duyduğumuz, bize geçmişten miras kalan hayranlık ile çağdaş gökbilim sayesinde elde ettiğimiz olağanüstü görüntüleri ve şaşırtıcı bilgileri birleştirmeye çalıştım. Çağdaş gökbilimin temel fikir ve kuramlarını, hemen hemen hiç bilimsel bilgi birikimi olmayan bir insanın bile anlayacağı biçimde anlatmaya çaba gösterdim. Bu fikir ve kuramları gece gökyüzüyle ilgili kendi deneyimlerimizle ve geçmişten devraldığımız kültürel mirasla ilişkilendirebilmek için çalışmamı, kuyrukluyıldızlardan kuazarlara, yirmi tane çok bilinen gökcismi üzerinde yoğunlaştırdım. Bu cisimlerden çıplak gözle görülebilenler eski çağlardan beri bilinmektedir, her çağda ve pek çok kültürde mitolojik öykülere konu olmuşlardır. Bununla birlikte gerçek doğaları ancak yüzyılımızda, pek çoğununki ise son yirmi yılda ortaya çıkarılmıştır. Geri kalanların tümü, biri (3C273 kuazarı) dışında, en azından iki yüz yıldır bilinmektedir ve iyi bir dürbün ya da küçük bir teleskop yardımıyla görülebilirler. İçinde yaşadığımız evrenle ilgili bildiklerimizi bu yirmi gökcisminden yola çıkarak gözler önüne sermeye çalıştım."

Michael Rowan-Robinson

TÜBİTAK Popüler Bilim Kitapları 167

 

Yıldızların Zamanı

Time For the Stars, 1992
Alan Lightman
Çeviri: Murat Alev

Sayfa Sayısı: 146
Boyutları: 11 x 18 cm
ISBN 978-975-403-035-8

Astronomi biliminin önde gelen isimlerinden olan Alan Lightman Yıldızların Zamanı’nda gezegenler, yıldızlar, galaksiler, yıldız sistemleri, evrenin başlangıcı ve sonu ile ilgili yaklaşımını açık ve canlı bir anlatımla dile getiriyor. Yıldızların Zamanı iyi bir astronomi kitabı olmasının yanı sıra iyi de bir öykü kitabı...

TÜBİTAK Popüler Bilim Kitapları 21

 

Zamanın ve Uzayın Doğası

İçinde Yaşadığımız Evrenin Gerçekliği
Roger Penrose, Stephen Hawking
Alfa Basım Yayım Dağıtım / Bilim Dizisi

Einstein, evrenle ilgili en anlaşılmaz olayın, evrenin anlaşılabilir olması olduğunu söylemişti. Fiziğin en başarılı ve doğru iki kuramı olan Kuantum Alan Kuramları ve Einstein'ın Genel Görelilik Kuramı tek bir Kuantum Kütle-çekim kuramında birleşebilirler mi gerçekten? İşte dünyanın en ünlü iki fizikçisi, Stepnen Hawking {Zamanın Kısa Tarihi) ve Roger Penrose {Kralın Yeni Usu) bu soruyu tartışıyorlar.

Bundan altmış yıl önce Niels Bohr ve Albert Einstein arasında Kuantum Mekaniği'nin temelleri hakkında da ünlü ve uzun bir tartışma vardı. Einstein, Kuantum Mekaniği'nin tamamlanmış bir kuram olduğunu reddediyordu. O, bunu felsefi açıdan uygun görmeyerek, Bohr'un temsil ettiği Kopenhag Ekol'ünün Ortodoks yorumuna karşı sert bir savaş yürütmüştü.

Bir bakıma, Penrose ve Hawking arasındaki tartışma, Einstein rolünü Penrose'un ve Bohr rolünü de Hawking'in üstlenmeleriyle, bu eski fikir ayrılığının uzantısıdır. Konular şimdi daha karmaşık ve geniş olmakla birlikte, eskiden de olduğu gibi, gene teknik fikirlerle felsefi bakış açılarının bir iç içeliğini yansıtmaktadır.

Türkçe (Orjinal Dili:İngilizce)
150 s. -- 2. Hamur-- Ciltsiz -- 14 x 21 cm
İstanbul, 2011, 1. Basım
ISBN : 9786051063867
Editör : Kerem Cankoçak
Çeviri : Umur Daybelge