Makaleler » NASA

 

Mars keşif aracı Curiosity, dağları araştırmaya başlıyor.

Son Güncelleme Tarihi: [28.08.2017]


Mars dağlarındaki araba boyutundaki NASA keşif aracı Curiosity, uzun zamandır beklenen, dağların yamaçlarındaki demir yatağı katmanını araştırmaya başladı.
 
Önümüzdeki ay yüzeye inişinin beşinci yılını dolduracak olan Curiosity aracı, gökbilimci "Vera Cooper Rubin" anısına bu dağa verilen isim olan "Vera Rubin Dağları"'nı araştırıyor. Bu dağlar, Mars yüzeyinde Mount Sharp bölgesinde bulunan ve benzersiz kabul edilen 4 bölgeden birisidir ve bu nedenler araştırılması çok önemli bir görev olarak kabul edilmektedir.
 
NASA'nın California'daki JPL laboratuvarı'ndan Curiosity projesi bilim adamlarından Ashwin Vasavada, Vera Rubin Dağları keşfinin başladığını, farklı açılardan gözlemleri yapılan dağın zirvesinde bulunan güvenli bölgeye, sırta paralel bir şekilde ilerlendiğini söyledi.
 
Bu sırtın önemli bir çekiciliği nemli koşullarda oluşabilen ve antik zamanlara ait bilgiler verebilen demir oksit minerallerinin bulunmasıdır. Demiroksit içeren kayaçlar, 2004 yılında Mars'a ulaşan, şu anda yaşlı ama aktif olan ilk rover Opportunity'nin iniş alanını seçmek için bilimsel temel oluşturmuştu. Planlanan tırmanış rotası, hematit taşıyan kayaçların daha yakından incelenmesine olanak sağlayacaktır.
 
Vera Rubin Dağları, arkasında kil mineralleri bulunan ve yerden yaklaşık 8 kat yüklekliğinde duran bir coğrafi oluşumdur. JPL'den bu gözlemlerin planlanmasına yardım eden merak bilim ekibi üyesi Abigail Fraeman, "Keşfin ilk aşamasında duvardaki tortulu yapıları inceliyoruz" dedi. Fraeman, hematit (demir oksit, demirin en temel hali.) üreten koşullar ile sırtın kaya katlarının çökeldiği koşullar arasındaki ilişkiyi belirlemek istediklerini sözlerine ekledi.
 
Görev ayrıca, mikrobik yaşam için potansiyel bir enerji kaynağı sağlayabileceğinden, oksidasyon seviyelerinde bir eğilimin olup olmadığıyla ilgili ipuçlarını da izleyecek. Sırtın tabanının yakınında bulunan arazinin kayalar ve kumla dolu olması, seyir için zorlu koşullar yaratmasının yanı sıra, kum tepeleri ile ilgili çalışmalara katkıda bulunma fırsatları yaratıyor.
 
5 Ağustos 2012 tarihindeki inişinden sonraki ilk yıl boyunca Curiosity, mikrobik yaşam için elverişli olabileceği tespit edilen milyarlarca yıllık eski bir Mars gölünde araştırmalar yaptı. Merak, o zamandan beri hem su hem de rüzgarın izlerini bıraktığı çeşitlilikteki bir ortamdan geçmiştir. Yaklaşan Vera Rubin Ridge ve daha yüksek kil ve sülfat katmanlarının araştırılması, eski Mars'ın tarihi ve yaşanabilirliği hakkında daha fazla bilgi edinmek için fırsatlar sunacaktır.
 
 
 
« Tüm Makaleler