ASTRONOMİ HABERLERİ

 

NASA'nın NuSTAR Teleskobu, Şaşırtıcı Parlaklıkta Bir Ölü Yıldız Keşfetti

Son Güncelleme Tarihi: [15.10.2014]


Astronomlar, Güneş'in yaklaşık 10 milyon katı enerji yayan bir ölü yıldız keşfettiler. Bu, kayıtlara geçmiş en parlak pulsar ünvanına sahip oldu. Pulsar, süpernova patlamasından arta kalan yoğun ölü yıldızdır. Keşif NASA'nın NuSTAR (Nuclear Spectroscopic Telescope Array) telekobu ile yapıldı.

Pasadena Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü'nden Fiona Harrison, bu yeni pulsar'ı "düşük kütlesine rağmen, bir kara deliğin tüm gücüne sahip" olarak tanımlıyor.

Bu keşif Journal Nature'un 9 Ekim tarihli sayısında raporlanmıştır.

Bu yeni ve şaşırtıcı keşif, ultra parlak X-ışınlarının (ULXs) gizemli kaynaklarını anlama yolunda astronomlara çok yardımcı olacak gibi görünüyor. Şimdiye kadar tüm ULXs ışınlarının bir kara deliğe ait olduğu düşünülüyordu. NuSTAR'ın bu yeni verisi, 12 milyon ışık yılı uzaklıktaki Messier 82 (M82) galaksisinden gelen bu ışımanın bir pulsar olduğunu gösteriyor.Bu önemli gelişme sonucunda NASA'nın Chandra X-ışın gözlemevi ve Swift uydusu da bu cisme yönlendirildi ve datalar incelenerek bu cismin gerçekten bir pulsar olduğu teyid edildi.  Pulsarlar, nötron yıldızları olarak bilinir. Nötron yıldızları da tıpkı kara delikler gibi çekirdeğini yakmış ve patlamış yıldızdan kalan cisimlerdir. Nötron yıldızlarının kendi etradınfaki dönüş düreleri çok kısadır. Bu cisim için 1.37 saniye olarak ölçülmüştür. Yani cismin kendi etrafında dönüş süresi 1.37 saniyedir.

Böylesine cılız ve ölü bir yıldız nası böyle bir enerji yayar? ilk akla gelen sorulardan biridir. Astronomlar burada değişik bir yapı olabileceğini düşünüyorlar. Bu pulsar başka bir cisimden besleniyor olabilir. Tüm bu soruların cevapları, NuSTAR, Chandra X-ışın gözlemevi ve Swift uydusundan gelecek veriler sonucu açıklanabilecek.

Bu keşif yeni bir anlayışın, belki de şimdiye kadar keşfedilmemiş yepyeni bir cismin habercisi olabilir.

NuSTAR hakkında daha detaylı bilgi için web sitesini inceleyebilirsiniz:
http://www.nasa.gov/nustar

 

Etiketler : NuSTAR, Nasa, pulsar, M82
« Tüm Duyurular