ASTRONOMİ HABERLERİ

 

150 Milyon Yıllık Dinozor Danimarka'da Sergileniyor

Son Güncelleme Tarihi: [07.10.2014]


Kuzey Amerika’da 2010 yılında bulunan 150 milyon yıllık dinozor kalıntıları, Kopenhag Doğa Tarihi Müzesi'nde sergilemeye başladı.

ABD’de 2010 yılında babalarıyla kazı yapan iki Alman çocuk tarafından bulunan Diplodocus Longus türü dinozora ait kalıntılar, Danimarkalılar tarafından 2013’te Londra’da yapılan açık artırmada satın alındı.

Bir aile fonunun 4,3 milyon Danimarka Kronu bağışlayarak aldırdığı iskelet, 15 Eylül’de başkent Kopenhag’daki Doğa Tarihi Müzesi’ne getirildi. Uzmanlar tarafından iskeleti ayağa kaldırılarak orijinal duruşunda sabitlenen ve “Misty” adı verilen 17 metre boyundaki dinozor ziyarete açıldı.

Ziyaretçi akınına uğrayan dinozor iskeleti özellikle çocukların ilgi odağı oldu. Yetkililer dinozorun bundan sonra aynı yerde uzun süre sergileneceğini bildirdi.

Doğa Tarihi Müzesi dünyada türünün tek örneği ve daha önce sergilenmemiş olan Danimarka örümceği, nesli tükenmiş ve dünyadaki iki örnekten biri olan dodo kuşu kafatasının da aralarında bulunduğu çok sayıda nadide parçayı bünyesinde barındırıyor.

« Tüm Duyurular