ASTRONOMİ HABERLERİ

 

Dünya dışı yaşam arama ekibi!

Son Güncelleme Tarihi: [27.02.2013]


Bilim adamları, dünya dışındaki yaşamı, dünyadaki kayaları inceleyerek araştırıyor.

Wisconsin-Madison Üniversitesi'nden bilim adamlarının, 3,5 milyar yıllık kayaları inceleyerek, dünya dışı canlı formlarını aradığı belirtildi.

Araştırmanın amacının, dünyanın dışında yaşam olduğuna dair bulgular aramak ve Mars'ta yaşam belirtisi arama çalışmalarına yol göstermek olduğu kaydedildi.

Wisconsin Astrobiyoloji Araştırma Birliği Başkanı yerbilimci Clark Johnson, "Kayalarda her zaman gizli bir hikaye vardır. Onların bize sunduğu hikayeyi bulmak için ihtiyacımız olan araçlara ulaşmak konusunda yerbilimciler yeterince zeki olmalı" dedi.

Birliğin, araştırma kapsamında, yaşama dair bir kanıt niteliği taşıyan elementler ya da izotop gibi maddeler ile mikrop, bakteri ve tek hücreli organizmalar gibi mikroskobik ölçekte izler aradığı, ayrıca dünyanın yörüngesine, radyasyona nasıl tepki vereceklerini gözlemlemek için mikroplar yolladığı ifade edildi.

Araştırma süresince, mikrobiyal yaşamın varlığının, dünyadaki atmosferin oksijen içermeden önceki döneme, yani 2 milyar yıldan 3 milyar yıl öncesine kadar uzandığı ortaya çıktı.

Araştırma sonuçlarının, Mars'taki uzay aracı Curiosity'nin getirdiği bilgileri yorumlamada ve Mars'ta daha sonra yapılacak araştırmalarda kullanılacağı belirtildi.

Johnson, gezegenlerin uzun süre mikrobiyal yaşam koşullarında olduğu ve daha sonra gelişmiş çok hücreli yaşama evrildiği hipotezini araştırdıklarını kaydetti.

NASA Astrobiyoloji Enstitüsü Direktörü Edward Goolish de projenin, NASA'nın ana amaçlarından olan, kainatta yaşam ya da yaşam belirtisi bulmak konusunda yardımcı olacağını ve dünyadaki yaşamın nasıl oluştuğunu anlamak noktasında büyük katkı sağlayacağını söyledi.

NASA tarafından finanse edilen projeyi hazırlayan birlik, 5 farklı ülkede bulunan 24 enstitüden gelen öğrenci ve doktora araştırmacılarının oluşturduğu 50 kişilik bir ekipten oluşuyor.


Kaynak: cnnturk.com

« Tüm Duyurular