ASTRONOMİ HABERLERİ

 

Merkür'ü göktaşı yoldan çıkarmış!

Son Güncelleme Tarihi: [22.12.2011]


Güneş'e en yakın olan gezegenin yörüngesindeki düzensizlik göktaşından kaynaklanıyor.

Bilimadamları, Merkür'ün yörüngesinin düzensizliğine Güneş'e en yakın bu gezegene büyük bir göktaşının çarpmasının yol açtığını düşünüyorlar.
 
Merkür'ün önceden bir tarafı anormal sıcak, diğer tarafı soğuk vaziyette Güneş'e daima bir yüzü dönük şekilde döndüğüne ve bir Merkür gününün gezegenin bir yılıyla aynı olduğuna inanırken, gezegenin radar taramaları bunun böyle olmadığını ve gezegenin Güneş çevresindeki her iki turunda üç kez "titrediğini" gösterdi.
 
Astronomlar, aynı güç Ay'ın Dünya'nın karşısında tek bir yüzü dönük yörüngeye oturturken, Merkür'ün neden Güneş'in yoğun çekim gücü karşısında "kilitli bir yörüngede" kalmadığı sorusu karşısında önce tereddüt ederken, sonra bunun sorumlusunun büyük bir göktaşı olabileceğini düşünmeye başladılar.
 
Bilimadamları küçük gezegenin yüzeyinde büyük bir krater veya düzlük oluşturacak kadar büyük bir göktaşının çarpması sonucu Merkür'ün "titrek" yörüngesinin ortaya çıkmış olabileceğine işaret ediyorlar. Araştırma Nature Geosicence dergisinde yayınlandı.

« Tüm Duyurular